piątek, 7 grudnia 2012

Husky safari w Finlandii

przejażdżka psim zaprzęgiem - 5 sprawdzonych rad


1. Mija czas, płynie czas...
Czas trwania konkretnie przejażdżki saniami w psim zaprzęgu może znacznie się różnić. W pierwszej kolejności zwróć na to uwagę wybierając firmę oferującą psie safari. Może się bowiem okazać, że wprawdzie jest tanio w porównaniu do konkurencji, ale sama przejażdżka psim zaprzęgiem to zaledwie 7 minut!

2. Nocne dni atrakcje
W zależności od tego którą część zimy spędzamy w Laponii, długość dnia jest inna. Na przykład w grudniu słońce w zasadzie nie wschodzi, więc szarawo bywa (lub nie) między 11:00 a 13:00. Jeśli wybieramy się do Laponii w lutym, sytuacja będzie już zupełnie inna. Słońce wiszące nisko nad horyzontem, pięknie będzie oświetlać krajobraz pod niewielkim kątem (zwykle tekie ujęcia serwują nam filmy reklamujące polarne atrakcje). Oczywiście jeśli nasz urlop wypadnie w pogodne dni, bo jak nie to słońca i tak nie zobaczymy. Planując wycieczkę psim zaprzęgiem, weźmy zatem pod uwagę godziny, w których jest "najjaśniej" i w tych godzinach umawiajmy się na psie safari. Łatwiej nam będzie trafić na miejsce, więcej zobaczymy i lepsze będziemy mieli zdjęcia pamiątkowe.3. Zimowo - odzieżowo
Niektóre firmy w ofercie mają kompleksowe ubranie klienta na czas psiego safari. Myślę, że to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie, że - nawet jak nam się wydaje że jest inaczej - nasze turystyczne ciuchy raczej nie sprawdzą się stuprocentowo w lapońskich temperaturach, w biegu (ale to nie my biegniemy, więc jest chłodno). Najlepsze ubranie oferowane przez firmy organizujące przejazd psim zaprzęgiem to porządne, arktyczne buty, takiż kombinezon, niezwykle ciepłe rękawice i porządna czapka. Warto dowiedzieć się, czy firma, z której usług chcemy skorzystać oferuje nam zimowy strój, szczególnie, jeśli spędzamy urlop z dziećmi.

4 Gdzie jest piesek
Psie farmy zwykle znajdują się w środku lasu. Jakoś tam trzeba dojechać - własnym samochodem, transportem zorganizowanym przez firmę, skuterem śnieżnym - wtedy dwie atrakcje masz w jednym. Przemyśl jaka opcja tobie najbardziej odpowiada.

5. Piękne widoki
Jadąc psim zaprzęgiem, zerkając w bok, pewnie zobaczysz ośnieżone lasy, może nawet zamarznięte jeziora. To, co na pewno ujrzysz, to psie odbyty wachlujące ci przed nosem ogonami. To oczywiste, zważywszy na sposób, w jaki będziesz podróżował, ale weź to pod uwagę, szczególnie jeśli nie jesteś miłośnikiem zwierząt. Poza tym psy pracujące różnią się od domowych pieszczochów choćby tym, że mają swój zapaszek. Jeśli nie lubisz psów, np. przeszkadza ci psie szczekanie, rozważ raz jeszcze, czy to atrakcja dla ciebie. Jeśli natomiast kochasz zwierzęta - na pewno się nie zawiedziesz. Psy z pasją wykonujące swoje zadanie to widok piękny sam w sobie. Już sam kontakt z pięknymi, radosnymi psami to wielka atrakcja!

Podsumowując
Cena przejażdżki psim zaprzęgiem w Laponii waha się od ok. 100 do 300 euro. Przyjemność taka trwać może od 10 minut do 6,5 godz. Czasem nawet organizowane są kilkudniowe eskapady psimi saprzęgami. Wtedy cena jest jeszcze inna. W cenę zwykle bywa wliczony ciepły napitek, czasem ognisko i kiełbaski. I nie zdziw się, że większość psów w zaprzęgu nie wygląda prześniczny, wymuskany, niebieskooki husky na obrazku.Więcej artykułów na ten temat:

Finlandia Tutaj: Fińska zima
Finlandia Tutaj: Psy w Laponii

Prześlij komentarz