czwartek, 20 grudnia 2012

Fińskie filmy o świętach i Mikołaju

Pięć świątecznych historii prosto z Finlandii


1. Święty Mikołaj (Joulutarina) 2007Jeżeli szukasz magicznej, wzruszającej historii świątecznej, osadzonej w zaśnieżonej, bajkowo przedstawionej Laponii, to jest to film dla Ciebie! Piękna historia w klimacie baśni Andersena. Joulutarina to opowieść o pochodzeniu Świętego Mikołaja, z której dowiesz się dlaczego naprawdę Mikołaj nosi czerwony strój.


2. Renifer Niko ratuje święta (Niko - Lentäjän poika) 2008Niby tam bajka o świętach i reniferach, a tak naprawdę o ojcostwie. Renifer Niko wychowuje się bez taty. Pewnego dnia postanawia go poznać. Czy piękny celebryta z zaprzęgu świętego Mikołaja okaże się takim ojcem, jakim go sobie wymarzył Niko? A może lepszym tatą dla renifera byłaby niepozorna polatucha...


3. Rare Export: Opowieść wigilijna (Rare Exports) 2010A co, jeśli Święty Mikołaj to nie dobrotliwy staruszek rozdający dzieciom prezenty, tylko straszliwy demon z rogami kozła? A jeśli do pomocy ma 198 elfów - śmierdzących dziadów gotowych mordować by chronić Mikołaja? A co, jeśli Saamowie zrobili zasadzkę i zakopali Bożonarodzeniowego Kozła pod górą Korvatunturi (współczesna fińska siedziba Świętego Mikołaja), by go unieszkodliwić? A co jeśli Amerykanie postanowią go odkopać? Odpowiedzi na te pytania oraz... jak się robi biznes w Laponii, gdy renifery zawiodą, dowiesz się z filmu Rare Exports.


4. Lapońska odyseja (Napapiirin sankarit) 2010Już nie lapońska baśń, ale smutna rzeczywistość. Bezrobotni mieszkańcy Laponii, prawdziwa zimowa szarość dni, która nie jest tu przenośnią. Nawet zorza polarna w wersji powszedniejszej - nie tak tęczowa, jaką zwykliśmy oglądać na pocztówkach... Postkaurismakowska opowieść o "podbiegunowych bohaterach", którzy pielgrzymują 200 km do lapońskiego centrum świata - Rovaniemi, po dekoder - symbol powodzenia w życiu i zaradności. Czy podzielą los żyjących przed nimi mężczyzn? Jak uniknąć regionalnej atrakcji turystycznej - zawiśnięcia na suchej gałęzi?


5. Renifer Niko ratuje brata (Niko 2 - lentäjäveljekset) 2012Jest już druga część historii o dzielnym Niko! Tym razem baja o reniferze jest pretekstem do rozważań na temat rodzin patchworkowych. Niko w weekendy widuje się z ojcem, a mama proponuje synkowi nowego ojca i... młodszego brata. Co z tego wynika? Sami zobaczcie!

Święty (Sint) 2010Na koniec pozwolę sobie na pewną niestosowność - umieszczenie tu wzmianki o filmie, który z Finlandią nie ma nic wspólnego, za to ze świętym Mikołajem - a i owszem! Poza tym podejście do tematu w sumie podobne jak w fińskim Rare Exports.

Dla tych, którzy mają ochotę na coś innego niż cukierkowa i zdeczko już bądź co bądź wyświechtaną legendę o cudownym świętym Mikołaju, proponuję coś zgoła odmiennego - holenderską ociekającą krwią produkcję. Film, mimo tematu - dozwolony od lat 16. Twórcy holenderskiej produkcji nie otrzymali finansowego wsparcia (uznano, że film podważa podstawowe wartości). A szkoda, bo widać, że gdyby pieniędzy było trochę więcej, efekty byłyby jeszcze lepsze. Mi Sint przypomina klimatem Piratów z Karaibów :) ...chociaż to podobno horror.

Więcej artykułów na ten temat:

Finlandia Tutaj: Fińskie kino
Finlandia Tutaj: Fiński film Święty Mikołaj
Finlandia Tutaj: Fiński film Renifer Niko ratuje święta

4 komentarze:

 1. fajny blog, szkoda, ze ostatnio nic nie piszesz.

  Kultura

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki :) Odsyłam zatem do mojej Finlandii Tutaj http://finlandia.2taj.net/, gdzie jest sporo do poczytania

  OdpowiedzUsuń
 3. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 4. 46 year old Financial Analyst Kalle Linnock, hailing from Listowel enjoys watching movies like Investigating Sex (a.k.a. Intimate Affairs) and Foreign language learning. Took a trip to Gusuku Sites and Related Properties of the Kingdom of Ryukyu and drives a Fox. strony

  OdpowiedzUsuń