czwartek, 28 czerwca 2012

Nie oceniaj książki po okładce

"Miecz" - pierwsza część trylogii Timo Parvela "Strażnicy Sampo"


Miecz Timo Parvela
"Miecz" - Timo Parvela
Fiński epos narodowy – "Kalevala", wałkowany był już na wiele sposobów. Adaptacje filmowe, „Pieska Kalevala” dla dzieci, selko – Kalevala dla cudzoziemców… nie mówiąc już o polskich tłumaczeniach eposu, tak odmiennych od siebie, że traktować je można niemalże jak odrębne dzieła. Przyszła też wreszcie pora na Kalevalę dla młodzieży – trylogię „Strażnicy Sampo” Timo Parveli. Pierwsza część, przetłumaczona i wydana przez Bożenę Kojro, właśnie ukazała się w polskich księgarniach.

Choć, a może właśnie dlatego, że Kalevalą zachwycam się niemalże od początku mojej przygody z Finlandią, „Miecz” nie wzbudził we mnie wielkiego entuzjazmu. Timo Parvela to świetny autor literatury dziecięcej, ale literatura młodzieżowa zdawała mi się najgorszym z pomysłów na upowszechnianie tak wyjątkowego dzieła literatury fińskiej, jakim jest Kalevala. A że okładka, szczerze mówiąc, zasługuje chyba na miano najgorszej w historii wydawnictwa Kojro, po „Strażnikach Sampo” spodziewałam się najgorszego.

Jakże się myliłam! Pochłonęłam „Miecz” łapczywie, na ostatniej stronie żarłocznie rozglądając się za drugą częścią trylogii. Z niezaspokojonym poczuciem niedosytu  uzmysłowiłam sobie, że kolejna część w języku polskim, powstaje zapewne dopiero pod piórem tłumaczki.

Podążając za Anni, Ahtim i Ilarim, zapomniałam, że siedzę w fotelu z książką w ręku.

„Miecz” to historia trójki nastoletnich przyjaciół – mieszkańców współczesnej Finlandii. Na ich barki spada nagle olbrzymia odpowiedzialność ratowania świata przed panią Pohjoli. Wszystko to wpisane w kod fińskiego eposu, a jednocześnie jakże perfekcyjnie wplecione w problematykę współczesnych realiów, z ochroną środowiska na czele.

Trailer nowej książki pt. "Taro maan ytimessä" - Timo Parvela i Jussi Kaakinen.fot. Veikko Somerpuro
Podążając za Anni, Ahtim i Ilarim, zapomniałam, że siedzę w fotelu z książką w ręku. Zasłuchałam się w magiczne brzmienie mistycznego kantele, zapatrzyłam ze łzami w oczach w odpływającego łodzią Väinämöinena, przeraziłam śmiertelnie szklistych, martwych oczu Louhi. Poczułam, że znów jestem w Finlandii…
„Kalevala” to de facto zbiór pieśni i podań ludowych, zebranych i połączonych w literacką opowieść, przez fińskiego etnografa.  E. Lönnrot życie prostych ludzi przełożył na karty literatury, tworząc fiński epos narodowy - Kalevalę. Timo Parvela przywrócił ją na powrót codziennemu życiu. Tym razem współczesnej Finlandii, nie tracąc jednak nic z magii i tajemnicy wielkiej księgi fińskiej kultury.

Nie dajcie się zwieść niepozornej okładce. „Miecz” to naprawdę świetna książka!

Więcej informacji na temat książki Tima Parveli Miecz znajdziesz na Finlandii Tutaj

Prześlij komentarz